Fabryczny immobiliser w kluczyku typu scyzoryk

W poszukiwaniu rozwiązań w zakresie ochrony auta, firmy wymyślają nowe innowacyjne rozwiązania. Chcemy w tym artykule przyjrzeć się jednemu z nich. Czy istnieje skuteczne zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą?

Fabryczny immobiliser w kluczyku otwieranym typu “scyzoryk” (nie KEYLESS)

Podstawowe fabryczne immobilisery mają na celu zablokowanie odjazdu pojazdu. Odpalenie i normalne użytkowanie pojazdu odbywa się poprzez autoryzowanie (włożenie) oryginalnego kluczyka (jeśli mamy kluczyk tzw, scyzoryk, czyli chowany i wysuwany – nie KEYLESS) do stacyjki w samochodzie. Na jakiej zasadzie działa autoryzacja? Najprościej mówiąc w kluczyku (nawet takim bez baterii) są zakodowane informacje które po włożeniu w stacyjkę pozwolą autoryzować kluczyk i odpalić pojazd. Wyobraźmy sobie sytuację, że ktoś “dorobił” kluczyk na wzór ząbków oryginalnego kluczyka. Mimo możliwości otwarcia takim kluczykiem zamka drzwi i nawet przekręcenia stacyjką, auto nie odpali, bo kluczyk nie ma zakodowanego w sobie kodu immobilisera. Oczywiście z postępem technologi szyfrowanie ulegało zmianie, kody odblokowujące zakodowane w kluczyku ze stałych stały się zmienne itd. Plusem tego typu zabezpieczenia jest jego bezobsługowość. Po prostu wkładamy w stacyjkę oryginalny kluczyk. Niestety to nietypowe zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą jest bardzo słabe, a dla profesjonalistów łatwe do obejścia. Dzisiaj przy zgubieniu kluczyków zaprogramowanie nowego kluczyka, aby auto traktowało go jako oryginalny jest stosunkowo łatwe, szybkie i tanie.

NASZA OCENA ZABEZPIECZENIA

Podsumowując fabryczne zabezpieczenia typu immobiliser w kluczyku oceniamy na 1/10 w skali jakości zabezpieczeń samochodowych. Musimy być świadomi, że pomimo zapewnień Pana z salonu, takie zabezpieczenie jest niewiele warte.  Musimy pomyśleć o czymś innym jak immobiliser lub nowoczesny alarm.

Może Ci się również spodoba