Jak wybrać odpowiednie opony samochodowe?

Kupowanie opon samochodowych jest łatwe. Znalezienie odpowiednich do Twojego samochodu może być trudne. Wymiana opon to także nie jest duży problem.

Zrób to źle, a możesz pogorszyć osiągi swojego samochodu i jego zdolność do radzenia sobie z każdą pogodą.

Ponieważ opony samochodowe zwykle muszą być wymieniane co trzy lub cztery lata, oto kurs przypominający, jak upewnić się, że kupujesz te właściwe.

Większość opon samochodowych dzieli się na trzy główne typy: całoroczne, letnie i zimowe. Większość ludzi kupuje opony całoroczne, ponieważ jest to łatwiejsze i tańsze niż kupowanie jednego zestawu na zimę, a drugiego na lato.

Całoroczne opony samochodowe zapewniają dobre, wszechstronne osiągi, ale nigdy nie są wybitne w żaden sposób. Opony letnie zapewniają dobre prowadzenie i hamowanie na suchej/mokrej nawierzchni, ale mają fatalną przyczepność na śniegu. Z kolei opony zimowe mają znakomitą przyczepność na śniegu, ale po prostu dobre hamowanie na oczyszczonych drogach.

W każdej kategorii opon samochodowych istnieje szereg osiągów, o czym rutynowo przypominają nam nasze testy. Aby zobaczyć podstawowe różnice w typach opon, spójrz na poniższą tabelę. Serwis wulkanizacja opon wola pomoże Ci w wyborze idealnych opon.

Jaki rozmiar potrzebujesz? 

Najpierw zapoznaj się z instrukcją obsługi lub tabliczką na ościeżnicy drzwi po stronie kierowcy, aby znaleźć zalecane wymiary opon. Etykieta będzie wyglądać mniej więcej tak: P215/60R16 94T.

Pierwsza część etykiety — P215/60R16 — odnosi się do różnych wymiarów opony, takich jak szerokość i średnica. 94 wskazuje indeks nośności, czyli ciężar, jaki może wytrzymać każda opona. Wreszcie T to indeks prędkości, czyli maksymalna prędkość opony w stosunku do indeksu nośności.

Powinieneś dopasować wymiary opony, ale masz pewną elastyczność, aby zwiększyć indeks nośności i indeks prędkości.

Więcej informacji o tym, jak czytać etykietę opony, znajdziesz w naszym poradniku kupowania opon . 

Jakiego rodzaju opony potrzebujesz?

W wielu witrynach sprzedaży detalicznej znajdziesz listę wszystkich dostępnych opon w Twoim rozmiarze. Ale w wielu przypadkach będziesz musiał kopać głębiej, aby dopasować wskaźnik prędkości. Poniższa lista może pomóc w identyfikacji typu opon.

  • Opony całoroczne są dostępne w indeksach prędkości S i T. Znane z dobrej przyczepności w każdych warunkach pogodowych i długiego przebiegu, są powszechnie stosowane w samochodach i SUV-ach.
  • Opony całoroczne Performance są dostępne w indeksach prędkości H i V w wielu nowszych samochodach, zwłaszcza tych z entuzjastycznym wyglądem lub ulepszonymi kołami. Zwykle mają lepszą przyczepność na zakrętach niż opony całoroczne z oceną prędkości S i T, ale opony wyczynowe mogą nie zużywać się tak długo.
  • Ultra-wyczynowe opony całoroczne i letnie są zazwyczaj dostępne w indeksach prędkości ZR, W i Y dla samochodów sportowych i sedanów o wysokich osiągach. Rozróżnienie opon całorocznych i letnich może być trudne i może wymagać odwiedzenia witryny internetowej producenta w celu uzyskania szczegółowych informacji. Jedna wskazówka, aby je odróżnić: opona letnia nie miałaby oznaczenia M&S (Mud & Snow) na ścianie bocznej.
  • Opony całoroczne i terenowe są oczywiście dostępne w dużych rozmiarach i są przeznaczone do holowania lekkich pickupów i SUV-ów. Opony terenowe mają zazwyczaj bardziej agresywny wzór bieżnika, który wspomaga przyczepność w terenie. Wskazówka jest taka, że ​​wiele opon terenowych będzie mieć „A/T” lub „All Terrain” bezpośrednio w nazwie modelu.
  • Opony zimowe/śniegowe można łatwo rozpoznać po symbolu góry i płatka śniegu umieszczonym na ścianie bocznej opony. Dodatkowo bieżnik wygląda bardziej niż opony całoroczne z dużą ilością nacięć, zwanych lamelami. Podczas zakupów pamiętaj, aby kupować opony zimowe w zestawach po cztery, aby zoptymalizować hamowanie i prowadzenie.

Może Ci się również spodoba