Najlepsze drużyny w historii Copa America. Kto wygrywał najwięcej?

Copa America to najstarszy międzynarodowy turniej piłkarski, który jest organizowany od 1916 roku. Przez ponad sto lat rozgrywek, turniej przeszedł liczne zmiany i stał się jednym z najważniejszych wydarzeń piłkarskich na świecie. W poniższym artykule przyjrzymy się najbardziej utalentowanym drużynom w historii Copa America, które zdobyły najwięcej tytułów.

Jakie drużyny zdobyły najwięcej tytułów?

Na czele rankingu najbardziej utytułowanych drużyn w Copa America znajdują się dwie reprezentacje – Argentyna i Urugwaj. Obie te drużyny zdobyły po 15 tytułów. Argentyna triumfowała po raz pierwszy w 1921 roku, a ostatni raz w 2021 roku, pokonując Brazylię w finale. Urugwaj natomiast swój pierwszy tytuł zdobył już podczas inauguracji turnieju w 1916 roku, a ostatni raz świętował zwycięstwo w 2011 roku. Obie drużyny przez dekady dominowały na południowoamerykańskich boiskach, regularnie prezentując wysoki poziom gry.

Brazylia, która również jest potęgą piłkarską, zajmuje trzecie miejsce z dziewięcioma tytułami mistrzowskimi. Canarinhos zdobywali tytuły w różnych dekadach, począwszy od 1919 roku aż do 2019 roku, kiedy to po raz ostatni triumfowali. Pozostałe drużyny, które mają na swoim koncie więcej niż jedno zwycięstwo, to Chile, Paragwaj i Peru, które zdobyły po dwa tytuły. Bolivia i Kolumbia mają po jednym zwycięstwie, co świadczy o różnorodności sukcesów w historii turnieju.

Najwięksi indywidualni triumfatorzy

Oprócz drużynowych sukcesów Copa America to także miejsce, gdzie rodzą się legendy piłki nożnej. Wśród graczy z największą liczbą tytułów znajduje się Angel Romano z Urugwaju, który aż sześciokrotnie zdobywał mistrzostwo w latach 1916-1926. Inni wybitni piłkarze, jak Pascual Somma, Alfredo Zibechi i Hector Scarone, również przyczynili się do dominacji Urugwaju w początkowych latach turnieju.

Wśród trenerów najbardziej utytułowanym jest Guillermo Stabile z Argentyny, który prowadził Albicelestes do sześciu triumfów między 1941 a 1957 rokiem. Jego sukcesy uczyniły go ikoną w świecie trenerskim. Juan Carlos Corazzo, który zdobył tytuły zarówno z Argentyną, jak i Urugwajem, jest jedynym trenerem, który dokonał tego wyczynu z dwoma różnymi narodami.

Copa America jest szeroko opisywana przez liczne media sportowe na całym świecie, które na bieżąco relacjonują wydarzenia i analizują mecze oraz osiągnięcia drużyn. Dla najnowszych wiadomości i dogłębnych analiz dotyczących piłki nożnej warto odwiedzić blog.etoto.pl. Znajdują się tam ciekawe analizy ekspertów na temat najważniejszych turniejów piłkarskich, w tym Copa America.