Żywność, której należy unikać podczas diety.

Wiedza o tym, które pokarmy należy wykluczyć z diety cukrzycowej, jest równie ważna, jak wiedza o tym, które z nich włączyć. Dzieje się tak dlatego, że dieta 1200 kcal posiada wiele produktów spożywczych i napojów które zawierają dużo dodanego cukru i węglowodanów, które podnoszą poziom cukru we krwi.

Jeśli masz cukrzycę, powinieneś ograniczyć lub unikać następujących pokarmów.

Rafinowane ziarna

Biały chleb, ryż i makaron to przykłady rafinowanych ziaren, które są bogate w węglowodany, ale ubogie w błonnik, co może powodować szybszy wzrost poziomu cukru we krwi niż w przypadku produktów pełnoziarnistych.

Przetworzone mięso

Przetworzone mięso, takie jak bekon, hot dogi, salami i wędliny, zawiera nadmiar sodu, konserwantów i innych niebezpiecznych substancji. Cóż, nie są one dokładnie przyjazne dla diabetyków. 

Owoce o wysokim IG

Melony i ananasy zajmują wysokie miejsca w skali indeksu glikemicznego, podczas gdy niektóre owoce są niskie. Wskazuje to, że mają wyższe i szybsze tempo przetwarzania glukozy we krwi niż inne owoce.

Napoje słodzone 

Napoje słodzone cukrem, takie jak napoje gazowane, słodka herbata i napoje energetyczne nie są dobrym wyborem. Bez nich poradzisz sobie lepiej. 

Tłuszcze trans i tłuszcze nasycone

Niezdrowe tłuszcze, takie jak tłuszcze nasycone i trans, mogą pogorszyć objawy cukrzycy. Tłuszcze te są obecne w smażonych i przetworzonych posiłkach, takich jak wypieki, frytki, pizza i frytki.

Alkohol

Osoby z cukrzycą powinny ogólnie ograniczyć spożywanie alkoholu. Dzieje się tak dlatego, że picie alkoholu może powodować większe wahania poziomu cukru we krwi.

Uwaga

Inteligentna dieta cukrzycowa bardzo przypomina zdrową dietę, która minimalizuje dodawane cukry i rafinowane ziarna, koncentrując się na pełnowartościowej, minimalnie przetworzonej żywności, bogatych w błonnik owocach i warzywach, węglowodanach złożonych w umiarkowanych ilościach, chudym białku i zdrowych tłuszczach. Może się wydawać, że trzeba dużo wiedzieć, ale podstawy zarządzania cukrzycą koncentrują się na prostym, zdrowym odżywianiu i regularnych ćwiczeniach. 

Przykładowe Menu Dla Cukrzycy

  • Śniadanie: Bajra dosa – (2 szt.) + Sambar – (1/2 szklanki)
  • Przedpołudnie: Maślanka (1 szklanka)
  • Obiad: brązowy ryż (1/2 szklanki) + dal (1 szklanka) + palak sabzi (1 szklanka)
  • Przekąski: Sałatka z kiełków (1 szklanka) + herbata cytrynowa bez cukru (1 szklanka)
  • Kolacja: wieloziarniste chapati (2 szt.) + sos szpinakowy (1 szklanka) + dal/puls curry

Uwaga

Wszyscy kochamy smaczne przekąski. Ale lekkie przekąski domowej roboty są bardziej inteligentnym wyborem dla diabetyków niż te pakowane. Upewnij się również, że dieta jest mniejsza niż główne posiłki. Twoje dzienne spożycie żywności powinno obejmować błonnik, chude białko, złożone węglowodany i zdrowe tłuszcze. 

Może Ci się również spodoba