Ile kosztuje adwokat?

Wielu z nas ma utarte stereotypy na podstawie zawodów i ich zarobków. Każdy od dziecka słyszy zachętę, żeby zostać lekarzem lub prawnikiem. Są to dwa bardzo stare zawody, które od zawsze kojarzyły się z dobrobytem oraz renomą. Z tego właśnie powodu boimy się zwracać do prawników po pomoc bojąc się narażać na koszty. Czy te obawy są uzasadnione? Czy możemy sobie poradzić sami bez pomocy prawnej? Przyjrzyjmy się podstawowym faktom odnośnie zarobków adwokatów.

Jakie są sposoby rozliczania z adwokatem?

1. Ryczałt / miesięczne wynagrodzenie.

Prawnik podpisuje z Klientem umowę i zobowiązuje się do oferowania usług prawnych i bycia dostępnym dla Klienta na bieżąco. Klient płaci stałą kwotę za dostępność adwokata i trzymanie pieczy and jego interesami. Sposób ten jest wykorzystywany przez firmy, które regularnie mają styczność ze sprawami prawnymi. Kancelaria adwokacka Częstochowa chętnie podejmuje się tego rodzaju współpracy.

2. Stawka godzinowa.

Prawnik na koniec sprawy lub cyklicznie zestawia podsumowanie ilości godzin spędzonych nad sprawami Klienta i przemnaża przez wcześniej uzgodnioną stawkę godzinową. Stawki rynkowe za czas adwokata będą się różnić w zależności od ich ilości, regularności i stałej współpracy. Pojedyncza godzina może kosztować od 250zł.

3. Rozliczenie hybrydowe

Obecnie wszystko jest hybrydowe, więc czemu nie rozliczenie z adwokatem. Polega na łączeniu ryczałtu, ale w razie większego wymagania pracy adwokata zostają doliczone koszty według opłaty godzinowej.

4. Rozliczenie od sprawy

Prawnik bierze konkretną kwotę za sprawy o zapłatę w zależności od wielkości wierzytelności. Minimalne stawki określa rozporządzenie Ministra.

5. Rozliczenie od wygrania – success fee

Niewielu prawników decyduje się na takie rozwiązanie. Jeśli już to muszą widzieć naprawdę duże szanse na wygranie sprawy i ustalić za to pokaźne honorarium, które zrekompensuje przegrane prawy i zmarnowane godziny pracy.

Od czego zależy honorarium adwokata?

Honorarium adwokata będzie zależeć przede wszystkim od czasu poświęconego sprawie. Pod drugie od stopnia skomplikowania sprawy i ważności problemu. Adwokat podejmujący się bardzo ważnego i trudnego procesu musi zrekompensować sobie ciężar psychiczny, przynoszenie pracy do domu, nieprzespane noce i odpowiedzialność za swój błąd. Czym innym jest również godzina pracy w pełnej koncentracji podczas rozprawy i negocjacji, a czym innym rozmowa z Klientem. Nie każdy prawnik jest drogi! Na przykład adwokat Częstochowa podejmie się Państwa spraw za niedużą cenę.

Zanim zdecydujesz się na adwokata przemyśl sprawę, czy jest tego warta. Walka sądowa oprócz kosztów materialnych to również koszty emocjonalne. Ludzie walcząc o spadki przypłacają to niekiedy zdrowiem, zepsutymi relacjami rodzinnymi i wieloletnim trzymaniem urazy w sercu.

 

Może Ci się również spodoba