Jak wybrać głośniki na ścianę?

Głośniki ścienne reprezentują mały, ale interesujący segment rynku akustyki hi-fi. Jak sama nazwa wskazuje, głośniki te przeznaczone są do montażu naściennego, czyli nie wymagają specjalnej instalacji, np. wbudowanej akustyki, ale zajmą bardzo mało miejsca w pomieszczeniu odsłuchowym.

Istnieje kilka rodzajów akustyki ściennej. Najbardziej rozpowszechnione są modele o tradycyjnej formie o zmniejszonej głębokości korpusu. Na tylnym panelu wyposażone są w uchwyty do zawieszenia ich blisko ściany, bez użycia dodatkowych uchwytów. Kolumny naścienne nie mają oczywiście na tylnej ściance bas-refleksów, a złącza wejściowe są zamontowane w taki sposób, aby zapewnić niepozorne prowadzenie kabli.

Głośniki na ścianęgłośniki na ściane

Do tego dochodzą głośniki naścienne w bardzo płaskich obudowach przypominających obrazy (niektóre z nich mogą mieć wymienne dekoracyjne siatki ochronne). Te ścienne głośniki są wyposażone w specjalne głośniki o płytkiej głębokości, które mogą odtwarzać głębokie basy i dosłownie „rozpuszczać się” w środowisku mieszkalnym.

Wszystkie wymienione powyżej głośniki są przeznaczone głównie do użytku w zestawach stereo, jednak głośniki naścienne są również szeroko stosowane w kinach domowych. Takie systemy zazwyczaj mają konfigurację dipolową lub dwupolową i, odbijając wypromieniowane fale od ścian pomieszczenia, są w stanie zapewnić jednolitą otaczającą scenę dźwiękową.

 

Może Ci się również spodoba